Porady o kotach ich zwyczaje, żywienie, zabawa, pielęgnacja, zachowane, książki, wszystko o kotach.    Koty porady - i wiesz więcej o swoim kocie!

koty lewaPorady - portal Koty Domowe Tygrysy

Koty domowe
Konto - koty domowe

Login:

Hasło:Nie masz konta? Załóż je.
Zapomniane hasło? Odzyskaj.

 

Rozrywka i hobby

 łapa kota Dla dzieci, gry i zabawy

 łapa kota Download

 łapa kota Filmy wideo

 łapa kota Kurs fotografii

 

Portalowy świat

 łapa kota Blog Gucia

 łapa kota Kontakt z nami

 łapa kota Księga pamiątkowa

 łapa kota Nasze banerki

 

Nasza oferta i usługi

 łapa kota bezpłatna reklama

 łapa kota reklamy sponsorowane

 łapa kota trasmisje z imprez

 łapa kota usługi fotograficzne

 łapa kota pozostałe usługi

 

Jesteś dziś 1 258 miłośnikiem kotów, który odwiedził nasz mruczący portal.
Dzisiaj otwarto: 6 015 stron.
Teraz jest z nami: 84 osób,
z czego zalogowanych jest: 1
Posortuj porady
INFORMACJA PORTALU DOMOWE TYGRYSY

Kochane kocioluby ...

To już ostatnie dni Domowych Tygrysów w obecnej formie. Wkrótce przechodzimy na nową wersję z obsługą urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, iż spotka się to z Waszą aprobatą. Oczywiście wszystkie konta użytkowników, zdjęcia kotów oraz ogłoszenia - pozostaną nienaruszone ...

Wyjątkiem są wpisy w kotach rasowych które zostały przeniesione do portalu TwojeKoty.eu. Ogrom pracy przed nami, lecz liczymy że się uda.

 

  • info
  • Kategorie/sort
  • Ostatnio +
  • Komentarze
  • Pomoc

Gorąco zachęcamy Was do dzielenia się z innymi kocimi poradami. Taką możliwość dajemy Wam już w ośmiu kategoriach.  Jeśli chcecie umieścić jakąś poradę, a nie pasuje do utworzonych kategorii - wystarczy nadesłać nam propozycję otwarcia następnej - pojawi się na pewno. Każdą kocią poradę czytamy przed zatwierdzeniem, jeśli mamy wątpliwości - konsultujemy ją w zależności od potrzeby. Pomagają nam w tym zaprzyjaźnieni weterynarze oraz hodowcy kotów rasowych. Dzięki temu, tworzymy bezpieczne porady dla wszystkich właścicieli kotów. Ponadto, każdy odwiedzający może dopisać swój własny komentarz w zamieszczonych wpisach ... czasami przecież, "nasz" kot nie pasuje do opisanych tu sytuacji i porad.

Świąteczna dieta nie dla zwierząt
Kapusta z grzybami, pierogi, barszcz czerwony z uszkami, karp, makowiec, keks  – to świąteczne smakołyki uwielbiane n...
Wicej
Spokojne święta
Wycieczka do weterynarza w czasie świąt nie należy do najprzyjemniejszych wydarzeń. Pomijamy oczywiście nagłe problemy zdrowotne...
Wicej
Utrzymanie i pielęgnacja kota - Thies Dagmar
      autor: Dagmar Thies tytuł: Utrzymanie i pielęgnacja kota
tytuł oryginału: 
języ...

Wicej

Porady i przepisy dla kota i właścicieli mruczków ...


Zaginął kot, poradnik co robić w takiej sytuacji. Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu kota?

Jak odnaleźć zaginionego kota? - praktyczny poradnik

Gdy zaginie kot, to wielkie nieszczęście zarówno dla nas jak i naszego przyjaciela. Nie czas na szukanie winnego, stało się i potem wyciągnijmy odpowiednie wnioski. Teraz należy przystąpić do akcji poszukiwawczo - ratunkowej. Co więc robić w takiej sytuacji?
 
Nie ma nigdy idealnej recepty. Wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy, terenu w jakim przebywamy i co najważniejsze ludzi. To oni i cywilizacja są zazwyczaj największym zagrożeniem na jakie może napotkać Twój kot. Jest przerażony, w nowym świecie którego nie zna i pierwsze co zapewne zrobi, to znajdzie kryjówkę. Jest więc małe prawdopodobieństwo, że ktokolwiek go widział. Jak go odnaleźć?
 
Dzień 1.
Szukamy w najbliższym otoczeniu, pod zaparkowanymi samochodami, przeszukujemy śmietniki, piwnice, klatki schodowe, dopytujemy napotkane osoby, w szczególności te które dokarmiają koty - noś i pokazuj zdjęcie swojego kotka. Pamiętaj, że nawet gdy go zauważysz (i wiem to z własnego doświadczenie) będzie to zupełnie inny kot. Nie kochany nasz mruczek który przybiegnie na pierwsze zawołanie ale skulony i przerażony kot. Podchodź bardzo powoli, z łagodnym i ciepłym głosem. Zapewne będzie próbował uciec. To szok wywołany nową sytuacją i otoczeniem. Nie możemy go obwiniać, a już tym bardziej (czego nawet nie dopuszczam) stwierdzić, że pewnie na wolności mu dobrze. To kot domowy, on nie zna niebezpieczeństw, nie musiał polować i walczyć o jedzenie. Uruchom okoliczne dzieciaki, obiecując nagrodę za jego znalezienie - one chętnie wkroczą do takiej akcji.
 
Pora wieczorna, gdy zniknie gwar, świat ucichnie - to najlepsza pora na szczęśliwy finał poszukiwań. Nawet gdy kot jest schowany w zakamarku, niechcący zamknięty w garażu czy też piwnicy jest duża szansa że usłyszy w ciszy nasze "kici kici" ze za nim. Nasłuchuj, czy gdzieś nie wydobywa się przestraszony głos kotka. Jeśli tylko coś usłyszymy, podążamy powoli w tamtym kierunku. Jeśli głos wydobywa się z zamkniętego pomieszczenia a jest jeszcze rozsądna pora ustal właściciela. Jeśli to środek nocy, pozostaw kartę z wyjaśnieniem i prośbą o kontakt, a z samego rana odszukaj właściciela.

Wskazówka. Do nocnych poszukiwań zabierz koniecznie latarkę. Jej światło zawsze odbija w oczach kota. Jeśli więc jest schowany w jakimś zakamarku, kota możemy nie zauważyć ale "zdradzą" go oczy.

 
Dzień 2
Jeśli nie odnajdziemy kota pierwszego dnia, przygotuj ogłoszenia i mnóstwo ulotek. Koniecznie ze zdjęciem, dokładnym opisem umaszczenia, cechami szczególnymi swojego przyjaciela. W treści proś min. (co nie przychodzi do głowy) o sprawdzenie piwnic, garaży i innych miejsc gdzie przez przypadek mógł zostać niezauważenie zamknięty. To ważne, gdyż nie mając możliwości wyjścia czeka go pewna śmierć. Wyznacz nagrodę jeśli to możliwe, jeśli nie - złap ludzi za serce i napisz koniecznie, że oddasz całe kieszonkowe (to działa szczególnie na osoby starsze, a to one są dobrymi obserwatorami w naszym otoczeniu). Ulotki wrzucamy do skrzynek pocztowych, jak listonosz. Ogłoszenia rozwieś w każdej klatce, słupie w okolicy, w miejcach często uczęszczanych (w pobliżu kościołów, przystanki, kiosk z gazetami itp) - ale pamiętaj - rób to z głową. Jeśli jest miejsce na ogłoszenia, nic więcej nie muszę dodawać, jeśli nie - przyklejaj taśmą klejącą by można było później oderwać je nie robiąc szkód. Ludzie są uczuleni na tym punkcie. Odwiedź z ogłoszeniem najbliższy sklep zoologiczny, weterynarza, schroniska dla zwierząt, stowarzyszenia i fundacje. Osoby te na pewno cię wesprą i będą się starać pomóc. Nie oczekuj jednak cudów - działaj dalej. Dalej pytaj okolicznych ludzi, szukaj szczególnie wieczorem i nad ranem.
 
Dzień 3 i następne
Dużo już zrobiłaś(eś), przychodzi zwątpienie i załamanie - lecz nie podawaj się! Trzeba mieć nadzieję, że on gdzieś tam czeka i pragnie powrotu do domu. Usiądź przed komputerem, szukaj wszystkich możliwych portali ogłoszeniowych szczególnie tych kocich. Zamieszczaj ogłoszenia jednocześnie sprawdzając rubryki "znaleziono kota". Nie pomiń portalu swojego miasta, gminy. Wieczorem jak zwykle wybierz sie na poszukiwania sprawdzając swoje rozwieszone już ogłoszenia. Jeśli zostało zniszczone, powieś następne - niech złośliwcy wiedzą, że się nie poddajesz i ci zależy na jego odnalezieniu. To też okazja do "babcinych rozmów" być może w końcu ktoś się odezwie że go widział. Nie zapomnij stale dopytywać sie osób dokarmiających podwórkowe koty - to one widzą i wiedzą najwięcej.
 
 
Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli korzystać z tych porad. Ja to przeżyłem dwa razy. O dwa za dużo - lecz ze szczęśliwym finałem. Wiem jaki to stres dla nas, a w szczególności kota za którego jesteśmy odpowiedzialni. Nieprawdą jest, że ucieczka i szczęśliwy finał oduczy kota takich sytuacji. Akurat ten uciekinier, ma do dziś manię ucieczki drzwiami. Ot tak, coś go tknie i jak strzała przy otwarciu drzwi ... nie zawsze, jesteśmy gotowi na takie sytuacje. Dlatego uważajmy jak tylko możemy.

 

I jeszcze na zakończenie.


W chwili gdy zaginie Twój kot, w momencie poszukiwań, nigdy nie pogarszajcie sytuacji myślami typu: a mogłem(am) to a tamto, a gdyby ... itp. To tylko bardziej pogarsza sytuację i w chwili gdy nawet zobaczycie swojego ukochanego kota spowoduje Wasze niezamierzone i niekontrolowane odruchy. Sami będziecie na tyle zestresowani, że gdy tylko go ujrzycie pobiegniecie za swym kotem - a on czmychnie. Nie dlatego, że mu w nowym miejscu dobrze - wręcz przeciwnie. To nowe miejsce jest dla niego przerażające i boi się nawet własnego cienia ...
 
Wnioski wyciągajmy po czasie, co zrobić by więcej się to nie powtórzyło. Może chip, może zabrakło innych zabezpieczeń jak chociażby okien? Uczmy się na błędach naszych i innych. Najlepiej oczywiście w momencie gdy decydujemy się na kota, dokładnie prześledzić co robić by nie dochodziło do nieszczęść. Przygotuj dom, by był dla niego bezpieczną oazą.

 

Już na sam koniec. Nigdy nie traćcie nadziei na odnalezienie swojego kociego przyjaciela. Podam przykład mojej znajomej. Ona swojego kota odnalazła na podwórku po prawie dwóch latach. To było niesamowite, wzruszające odnalezienie. Zupełny przypadek, jednak tym razem to kot ją poznał i podbiegł jakby nigdy nic. Płaczu szczęścia było co niemiara ... Gdzie był? Co się z nim przez ten czas działo? To już zostanie jego tajemnicą ...

 

Pozdrawiam
GreGoR

Podobne tematy:

Znaleźliśmy kota, co robić w takiej sytuacji? Jak napisać ogłoszenie o znalezieniu kota?

 

 

Przeczytaj także historię pewnej kici, którą właścicielka odnalazła po 53 dniach >>>

pokazuje ona, że warto szukać i należy mieć cały czas nadzieję. A nie było to łatwe ...

 

 

Artykuł napisany w 2010r., ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2013r.

 

 

 

 

 Dodano: 20-06-2009
Odsłon: 77499
Obecna ocena: 4.73, głosów: 186
Oceń zasób:
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Komentarze
ixia1@wp.pl
21-01-2010, 14:23:16
Witam, ja znalazłam moją kicie po 3 tygodniach. Uciekła na 2 dzień po tym jakją adoptowałam ze schroniska. Nie poddawałam sie: ogłoszenia, dziecia, karmicielki, sprzatczki i wiara, ze się znajdzie.To prawdam, że kot zostaje w miejscu gdzie się zgubił, mimo, ze nie zna terenu. Odnalazła ja moja siostra.Kocia była chudziutka i marniutka, ale zdrowa i strasznie szcześliwa.Mam ją 2 miesiące i kocham bardzo a ona odwdzięcza mi się swoja- wspaniałą miłościa:)

Kamil
05-02-2010, 17:22:51
mnie uciekl kot wczoraj w nocy (gdzies kolo 3) jak zwykle go wypuscilem zeby sie zalatwil, zawsze rano wracal ale wczoraj nie powrocil. nie wiem co mam robic bardzo sie martwie, kocham mojego pupila chociaz jest troszke szalony. raz mi sie to juz zdarzylo ale wrocila po 3 dniach mam nadzieje ze i tym razem tak bedzie.

malgos
07-04-2010, 10:13:54
Mi 5dni temu zaginął młody kocurek ;( codziennie go szukamy, ponieważ mieszkam na wsi ludzie mają dosyć "luźne" podejscie co do kotów :/ wczoraj pytaliśmy w domach w okolicy to jeden gość się dziwił ze kota szukamy :/ ludzie są bez serca :( ("kota?, kota szukacie?" i jeszcze się uśmiechał). Dziś rano powiesiliśmy ogłoszenia. :(

pawel
21-06-2010, 14:37:32
A mój futrzak poszedł na panienki na 3 dni. Potem wrocił na koryto i wcieło go na nastęne 7 dni. Juz mielismy sprzątać jego manele a on wrócił w nocy. Wyglądał jak po wojnie.

Natalia
27-06-2010, 16:16:28
Mi dzisiaj rano zaginął miesięczny kocurek. Mieszkam na wsi. Wokół jest bardzo mało domów i pola ze zbożem. Razem z kocicą szukamy go od 2 godzin i nic;(. Coraz bardziej watpie, że sie znajdzie. Jest całkiem bezradny bo wczoraj tak naprawdę pierwszy raz wyszedł na dwór;(. Jeśli wszedł w zboże to juz napewno sie nie znajdzie;(;(;(;(;(;(

wulk
13-07-2010, 10:32:38
dziś odnalazłem Harrego, to był 11 dzień jego ucieczki. Mieszkam na wsi, zadziałały rozwieszone ogłoszenia sąsiadka zobaczyła go przy lesie i od razu zadzwoniła. Teraz się zastanawiam co robić, żeby mi więcej takich numerów nie odwalał?

AGA zawada
04-08-2010, 16:47:56
Moja 15letnia Tłigi zaginęła w sobotę 31-07. Prawdopodobnie wskoczyła na górną krawędź uchylonego okna balkonowego. Potem po rusztowaniu( akurat ocieplają mój budynek) dalej. Codziennie o różnych porach wychodzę jej szukać. Bez rezultatu:( Hałas związany z ocieplaniem utrudnia jej powrót. Boję się, że już jej nie odnajdę. Jest bardzo huda i bardzo wybredna. czy ktoś słyszał, że kot, w obliczu śmierci odchodzi z domu. Ona jest bardzo inteligentna .
AGA

04-08-2010, 21:49:22

Ago. Znaleźć kota nie jest rzeczą łatwą ale też i nie  niemożliwą. To, że kot jest wybredny nic nie znaczy. W sytuacji ekstremalnej (a taką obecnie niestety ma) będzie walczył o przeżycie i zje co tylko znajdzie ...

Co do ostatnich słów. Słyszałem a nawet to przeżyłem z jednym kotem, którego mam w sercu do dziś ... Lecz tak robią zazwyczaj koty półdzikie i ew. wychodzące z widocznymi objawami starości lub choroby. W ostatnim przypadku jestem zawsze za humanitarnym podejściem do choroby, cierpienia i śmierci. W przypadku gdy nie ma ratunku, a nasz przyjaciel miałby cierpieć - pozwólmy mu odejść w trakcie wizyty u weterynarza. Wiem że to trudna decyzja lecz ...

Jeśli macie jakiekolwiek pytania proszę o zadawanie ich w dziale pytań i odpowiedzi - link; lub na naszym forum. Tam zdecydowanie łatwiej są uchwytne dla wszystkich. 

 

Komentarze piszmy tylko w ramach uzupełnienia artykułu o nową wskazówkę, uzupełnienie tekstu lub informacji iż dzięki wskazówkom z poradnika udało Wam się odnaleźć zaginionego przyjaciela.


Benita
08-08-2010, 21:51:16
A mnie w czwartek wyskoczyła kotka z balkonu. Szukam jej dzień i noc i nadal nic. Rozwiesiłam ogłoszenia, wszystcy ludzie na osiedu juz szukają mojego kota bo taki raban zrobiłam. I nic, od piatku żadnego telefonu, żadnej wiadomości. Moja koteczka nie ma ogona, bardzo się boje, że przez to nie mogła się ustabilizować jak spadała:-(

Zdzisław Duda
31-08-2010, 02:07:00
No cóż..., Nasz Gucci spadł wczoraj z czwartego pietra i ... Znaleźliśmy Go:-))),po 12-tu godzinach i rozwieszeniu ogłoszeń ale jest! Rano, gdyż jest druga w nocy, idziemy do weterynarza żeby go zbadał . Jest maksymalnie zestresowany i jeżeli ktoś ma doświadczenia z kotkiem po odnalezieniu chętnie posluchamy. Życzymy powodzenia w Waszych poszukiwaniach i nie traccie nadzieji.
Koty - porady, pytania, odpowiedzi ...

Jeśli nie ma tu porady jakiej szukaliście, przejdźcie do działu pytań i odpowiedzi. Zobacz o co pytali czytelnicy. Zadaj własne pytanie ...

 

Portal Koty domowe tygrysy 

O nas, Kontakt z nami, Forum, biblioteka.

 

 

Jesteśmy też na facebooku

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2009-2012 domowe-tygrysy.info.

  Logo portalu Koty, Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

 

 

Nasze strony o kotach

strona PL      Portal Koty Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

    wszystko o kotach domowych i kotach rasowych

 

strona PL      Tęczowy most - Koty tęczowego mostu

    Miejsce pamięci naszych mruczących przyjaciół ...

 

strona PL      Portal kota rasowego - www.TwojeKoty.eu

    Wszystko o kotach rasowych, wystawach i pokazach ...

 

strona PL    TwojeKoty.eu na Facebook'u - Zapraszamy!

    tu informujemy o wszystkich kocich wydarzeniach,

 

pagina IT    il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

    portal i forum o kotach domowych i rasowych w języku włoskim  Portal Koty

Domowe Tygrysy EU Koty rasowe na świecie

 

FIFe - Fédération Internationale Féline  TICA - The International Cat Association  WCF - World Cat Federation   il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

 

 

Od 2009 roku

z Tobą i Twoim kotem

 

 

Warto być z nami!

www.domowe-tygrysy.info

 Aktualnie jesteśmy partnerem medialnym:

 

Cat Club Rybnik - www.catclubrybnik.pl                 Klub kota X-Treme - www.klubkota.pl